Didim Tatili

Ege'de Muhteşem Bir Yer, DİDİM....

Didim tatili için kaç gün yeterli diye sorarsanız 4 gece 5 gün yeter diyorum. Biz 6 gece 7 gün kaldık.

Altınkum plajı, Apollon Tapınağı ve yakınındaki Millet antik kenti görülmeli... Tekne turlarından birine mutlaka çıkılmalı. Denize sabah ve akşamüzeri girilmesi çok daha iyi olur. Çok sıcaklarda insan bunalıyor. Altınkum plajını gören merkezde güzel bir otelde kaldık. Bir dakika içinde plajda oluyorsunuz. 2016 temmuz fiyatı kişibaşı 70 tl verdiğimiz otelimizde kahvaltı dahildi. Bölgede benzer fiyatlarda birçok otel bulunmakta. Gayet temizdi. Herşey dahil otellere bakmaya gerek duymadık. Didim’de fiyatlar gerçekten ucuz. Öğlen ve akşamları canımız nerde ne isterse yiyip içmek daha cazip geldi. Gördüğüm en ucuz tatil beldelerinden biri Didim.

 

ALTINKUM

Didim deyince akla direk bu plaj geliyor ve ismini hakeden parlak kumları ile meşhur gerçekten.Yüzme bilmeyenler için harika bir plaj. Çok sığ ancak çok kalabalık olduğu için yüzmek isteyen açılmak zorunda kalıyor. Ülkemizdeki mavi bayraklı plajlardan birtanesi burası. Bunca insan kalabalığı olmasına rağmen su çok güzeldi ve biz çok beğendik. Çevrede bulunan diğer tatil bölgelerine göre biraz daha sakin kalıyor. Özellikle Kuşadası Didim yanında daha elit kalıyor. Eğlence için güzel clup, bar var ancak biz biraz daha sakinliği tercih ettiğimiz için gitmedik. Yalı caddesinde Hediyelik eşya satan dükkanlar, kafeler, restoranlar birbirine çok yakın güzel nezih bir yerde. Yalı caddesinin hemen girişinde Poseidon heykeli bulunmakta. Yunan mitolojisinden denizler, depremler ve atlar tanrısıdır. En önemli silahı üç dişli yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir. Didim Tekağaç burnunda Denizler tanrısı Poseidon’a adanmış bir sunak bulunmaktadır. 

 

APOLLON TAPINAĞI

Çapkın tanrı Zeus ile tanrıça Leto’nun yasak aşkından güneş, müzik ve kehanet tanrısı Apollon ile ay tanrıçası Artemis adlı ikizler dünyaya gelmiş. Didyma sözcügü "ikiz kardeş" anlamına geliyormuş. Artemis adına Efes'te, dünyanın yedinci harikası kabul edilen "Artemis Tapınağı" var biliyorsunuz. Kutsal denilen bir yol ile Apollon Tapınağına bağlı. Apollon tapınağı, antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden biri sayılıyor. Türkiye'yi tanıtan kartpostallardaki çatlamış surat heykeli de bu tapınakta bulunuyor.

Birde Medusa var tabi. Yalı caddesinde heykeli bulunan poseidon ilk görüşte medusaya aşık olmuş. Athena kıskanınca medusayı lanetlemiş ve saçları yılandan ve baktığında taşa çeviren birine dönüştürmüş. Burdan anlayacağınız çok güzel olmak sakıncalı. Kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahip olduğundan antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak için Medusa kabartmaları ve resimleri kullanılmıştır.

 

DİDİM TEKNE TURLARI

Yalı caddesinin sonunda bulunan tekne turları 5 farklı koya götürüyor. Meşrubat makarna ve salatadan oluşan menüleri var. En güzel koyu bence akvaryum koyu. Üst katlarda sıcaktan rahatsız olmayacaksanız tercihiniz olabilir. Kalabalık ekipler daha iyi eğleniyor benden size tavsiye.

Bu sene tatil için tavsiye üzerine didime gittik. Didimde ilk dikkat çeken plajı. Otellerin kendine has kullanamadığı halka açık plajı gayet iyiydi. Ancak kalacağımız oteli hemen önünden denize girebileceğimiz bir otel olsun diye altınkum bölgesinden seçtik. Otel odaları çok lüks değil ancak fiyatına göre ideal. Havuzu vardı ancak herkes denizi tercih ediyordu. Sahil tamamen kum. Çok temiz ve berrak. Ancak şimdiden uyarayım ayaklarınızı kıpırdatmadan durursanız balıklar küçük küçük ısırıyor. Turist yoğunluğu daha çok orta yaşlı İngilizlerdi. Karaoke barlar ve İngiliz kahvaltısı veren restorantlar yoğunluktaydı.

Deniz daha önceden dediğim gibi temizdi ancak plajda kumla oynarken altından izmarit çıkıyor, sokak köpekleri sahile pisliyor, denizden sahile vuran kadın pedi son nokta oldu. Bu kadar güzel bir yere saygısızlık yapılmazsa olmazdı tabi. Dikkat edilmezse diğer yerlerden pek farkı kalmayacaktı.

Çok uzun süreli olmayan didim tatilimiz artıları ve eksileriyle güzel bir tatildi. İnsanların ve yerel yönetimin daha dikkatli olmasıyla dünyaca ünlü bir bölge olmaması içten değil. Bir daha ne zaman gidersin diye sorarsanız herhalde biraz daha yaşlanmam ortama ayak uydurmam lazım diye düşünüyorum. 

Bir sonraki blog yazımızı okumak için tıklayınız.

 

Tatilimden.com 'dan Sizlere Küçük Ama Yararlı Bir Fikir

Yaptığınız Alışverişler Sayesinde Tatil Masraflarınızın Bir Kısmını Karşılamak…

Yeni ve güvenilir platform olan Artıway (www.artiway.com)...

Bu programın amacı, sizin internet sitelerinden yaptığınız alışverişlerin bir kısmını sizin hesabınıza puan olarak geri yüklüyor ve böylelikle siz yıl boyunca internetten alışveriş yaptıkça hesabınızda puan biriktiriyorsunuz. Bu puanlarınızı paraya çevirip banka hesabınıza havale yapabiliyorsunuz.

Şu an için Artıway aracılığıyla  Atlas Global, Qatar Airways, Emirates, Ucakbileti.com, Hepsiburada, Aliexpress, Markafoni, Morhipo, Boyner, Trendyol, n11, Gittigidiyor, Beymen, Nike, Mavi, Lidyana, Çiceksepeti, Koton, Biletix, Mediamarkt, D&R, Teknosa, Defacto, Network, Mac, Flo, Carrefour, Thebodyshop vb gibi birçok websitesinden indirim kapabiliyorsunuz. Ama sürekli olarak yeniler ekleniyor, arada bir kontrol etmekte fayda var.

Eğer sürekli kontrol edemem yeni neler eklenmiş diyorsanız da, Google Chrome için eklentisini bilgisayarınıza yükleyiniz, alışveriş yapacağınız herhangi bir sitede Artıway indirimi mevcutsa yukarıda pop-up şeklinde beliriyor.

*Üyeliğinizi bu link üzerinden yaparsanız hesabınıza 10 TL yükleniyor...

Bu da size tatilimden.com hediyesi…

 

Bu yazıyı arkadaşlarınız ile paylaşmak için aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Herkese İyi Tatilller...

0 Yorum

Sizde Yorum Yapın

E-Mail adresiniz burada paylaşılmayacak. Sadece bilgi amaçlı tutulacak. !