FETHİYE BALIK TURU

Öncelikle herkese merhabalar. Fethiye bölgesinde yaşıyorsanız veya bu bölgeye tatile gelecekseniz size tavsiye edebileceğim muhteşem bir aktivite var. Fethiye’de geçimini bu şekilde sağlayanların dışında genellikle hafta sonlarını dinlenmek ve rahatlamak amacıyla balık avına giden birçok insan var. Bizimde bir arkadaş grubumuz var. Kordon boyunda irili ufaklı birçok tekneci özellikle balık turları için hizmet vermekte. Biz 10 kişilik arkadaş grubumuzla her ay düzenli olarak yapmış olduğumuz bu aktivitede oldukça eğlenceli vakitler geçiriyoruz. 

Aslında hepimizin kendi teknemizi alalım bu şekilde düzenli olarak balık avına çıkalım diye bir planımız var. Ancak kaliteli bir tekne almak, bakımı, masrafları derken birçoğumuzu zorladığından bu hayalimizi bir türlü gerçekleştiremedik. Sonradan kordon boyundaki teknelerin böyle bir hizmet verdiklerini ve hesaplayınca çok uygun ve ekonomik olduğuna hemfikir olduk. İlk bir iki sefer yapmış olduğumuz turda çok fazla tatminkar olamadık. Çünkü bizi tatmin edecek balığı yakalayamadık. Ama ne olursa olsun grubumuz eğlenceli bir grup olduğundan vazgeçmedik. Tabi bu arada başka teknelerde araştırmaya devam ettik. Başkalarıyla muhabbet ederken murat kaptan ile bizi tanıştırdılar. Önümüzdeki tekne turu planımızı murat kaptanla yapmaya karar verdik. 

Fethiye Balık Turu

Eşlerimiz turdan birgün önce haberleşip turda neler yiyebiliriz diye plan yaparken bizde kendi aramızda balık düzenlerimizi ayarlayıp yem stoğumuzu ayarlamaya çalışıyoruz. Herşey hazır olduktan sonra en son içeçeceklerimizi alıp sabah tura çıkıyoruz. Ortalama kişi başı tur ve yemek masrafları derken kişi başı 80tl gibi bir rakama muhteşem bir Pazar günümüzü değerlendiriyorduk. Murat kaptanla konuştuktan sonra yemekli bir tur imkanımızın olduğunu ve istersek bu şekilde bir aktivite yapabileceğimizi öğrendik. Kişi başı yine aynı ücretlere sadece içeceğimizi alıp gitmek kalıyordu bize. Eşlerimizde uğraşmamış oluyordu. Bu sefer böyle deneyelim dedik ve planımızı yaptık. Artık pazar gününü beklemeye başladık. 

Mart ayının ilk haftasında cumartesi günü kendi olta düzenlerimizi ve yemlerimizi ayarladık. Pazar sabahı 7 buçuk gibi kalkıp hazırlanmaya başladık. Fethiye sahil bandında reis kafenin orada yem ve balık malzemeleri satan küçük ama ekonomik dükkanlar var. Sabah 8 buçuk gibi hepimiz orada buluştuk. Buraya gelirken birkaç parça poğaça alan olmuş. Eşim bize ufak bir sandviç hazırlamış. Herkes eksiklerini ve kendine yetecek miktarda yemini aldıktan sonra kordonda murat kaptanla buluştuk. Ufak bir hazırlıktan sonra harekete geçtik. 

Saat 9 buçuk gibi körfezden çıkınca tekne personeli demledikleri çayları servis etmeye başladı. Bizede ilk yolculuğumuz esnasında kahvaltımızı yaparken eşsiz manzara ile çayımızı yudumlamak kaldı. Tekne personeli ve teknenin genel kalitesi ilk baştan bizde fark uyandırdı. Kendi aramızda diğer tekneyle çıktığımız tur arasında karşılaştırma yaparken bu sefer işerinde uzman bir ekiple yola çıktığımız kanısındaydık. Herkes çaylarını içerken murat kaptan bizi gideceğimiz rota hakkında bilgilendirdi. İlk başta kızıladaya yakın bir bölgede duracağımızı ve bu saatte balığın orada olduğunu, 1 saat sonra kızılada yakınına geçeceğimizi gibi hangi saatte nerede balık olacağından emin bir şekilde bilgilendirme yaptı. 

fethiye balık turuİlk durağımıza geldikten sonra teknede herkes kendine avlanacak bir yer buldu ve düzenlerimizi hazırladıktan sonra yemlerimizi takıp oltaları denize attık. 1-2 dakika içinde balık vurmaya başladı ve mercan cinsi balıklardan herkes tutmaya başladı. Boyları çok büyük değildi ama 3-4 adet balıkla bir kişi doyuracak boyutlardaydı. 1 saat boyunca hepimiz burada balık tuttuk. Mercan cinsi balıkların yanında arada balon balığıda geliyordu ve bazen oltalarımızı kesiyordu. Yakaladığımız balon balıklarını ise öldürdükten sonra denize atıyorduk. Zehirli olan bu balığı sadece japonyada eğitimini almış ustalarca pişirilip servis ediliyormuş. O kadar arsız bir balık ki ne var ne yok yiyor hatta diğer balıklara saldırdığından denizi resmen kurutuyor. Sonra yıllarda epey can sıkıcı bir hale gelmiş bu balık. Hatta israilin oyunu diye espriler yapılıyor. 1 saat sonra yerimizi değiştirdik ve kızılada yakınına geldik. Burada bazen mercan bazen barbun cinsi balık yakalamaya başladık. Ortalama herkes kişi başı 1-2 kilo balık tutmuştu bile. Bu arada personelin kendine bakımı, tuvaletler ve işine aşık kaptanıyla şimdiden oldukça memnun kalmıştık bile. 

Öğleden sonra murat kaptan hepimize yine açlık durumumuzu sordu ve öğle yemeği için hazırlıkların başlamasına karar kıldık. Herkes oltasını denizden topladıktan sonra harekete geçtik ve personel mangal için hazırlıklara başladı. Biz yolumuza devam ederken kaptanla sohbet etmeye başladık. Dalganın olmadığı bir koya geçeceğimizi ve yemeğimizi yedikten sonra bir süre burada dinleneceğimizi ve denize girmek isteyenlerin girebileceğini söyledi. Gittiğimiz bölgelerde birkaç yıl öncesine kadar daha fazla balık ve daha büyük balıkları yakaladıklarını anlatıyordu bize. Eskiden tuttukları balıkların neler olduğunu, çektikleri fotoğraflarla gösteriyordu tabi bizde hevesleniyorduk. 

Sonunda yemek yiyeceğimiz koya geldik ve personel hazırlıklara başladı. Bu sefer hiçbirşeye karışmadık gerçekten. Sofra düzeni kuruldu ve hayretler içerisinde sofraya bakıyorduk. Oldukça sıcak soğuk mezeler, salatalar ve aperatifler sofradaydı. Herkes sofraya yerleştikten sonra mangalda pişirilen köfte ve tavukları servis etmeye başladılar. Bizede içeceklerimizi açıp yemeğimizi afiyetle yemek kaldı. Yemekler hem çok temiz hemde çok lezzetliydi. Daha önce neden bu turla çıkmadık diye herkes birbirinin gözünün içine bakıyordu. Bu arada önümüzdeki turun ne zaman yapacağımızın planını bile yapmaya başladık açıksası. Deniz gerçekten acıktırıyor insanı. Yada yemekler çok lezzetliydi bilemiyorum herkes tıka basa yemek yedi. Kaptan bize doymayan var mı diye soruyor, var ise yemeğin devamının olduğunu söylüyordu ama bizde yiyecek yer bırakmadı. Hepimiz bir süre sohbet ve dinlenmeye geçtik. Yarım saat sonra içimizden 2 cesaretli arkadaş havanın güzel olmasına rağmen soğuk olan suya girdi ama fazla duramadılar tabi. Herkes artık yeni yerlere gidip yeni balıklar tutmak istiyordu ve yeni rotamıza doğru yola çıktık. 

Daha önce çıktığımız balık turundan farklı rotalara doğru yol alıyorduk hep. Kaptan bölgeye hakim olduğundan nerede ne zaman hangi balığın olduğundan emin bir şekilde yol alıyor bizde heyecanla tutacağımız balıklar hakkında konuşuyorduk. Yeni durağımızda yine aynı cins balıkları tutmaya başladık ve saat 4 e kadar buradaydık. Kaptan bize deniz fenerinin yanından bahsediyordu ve lopa cinsi balık tutacağımız saati kaçırmamamız hakkında bilgilendiriyordu. Lopa cinsi balık tutacağımız bölgeye geldikten sonra bize olta düzenlerimizin ne şekilde olursa daha iyi tutacağımızı anlatınca bizde küçük iğne uçlarımız ile düzenlerimizi değiştirdik. İri boyutlarda lopaları avlarken oltama bir anda çok büyük bir balık asıldı. Resmen misinayı tutamıyorum çekerken sağa sola gezdiriyordu balık. Aynı anda birkaç kişinin oltası aynı şekilde çekilmeye başladı. Yaklaşık 1 buçuk kilo boyunda 6 tane palamut balığı çektik. Hemen herkes bir daha attı 2 tane daha tuttuk ama başka tutamadık. Kaptan bir sürüye denk geldiğimizi söyledi. Sabahtan beri tuttuğumuz balıkları resmen ezdi palamutlar. Herkesin yüzünde inanılmaz bir gülümseme mutluluk var görmeniz lazım. Biraz daha denedikten sonra 2şer 3er lopa daha tuttuk ve dönüş saatimiz geldi çattı. 

Dönüş yoluna başladık artık. Tekrar bize çay servisi yapıldı. Teknenin üst katında sohbet eşliğinde yolumuza devam ediyorduk. Tekrar çıkacağımız tur tarihini kesinleştirdik ve kaptana ilettik. Rezervasyonumuzu şimdiden yaptırdık açıkçası. Kıyıya yanaştıktan sonra personel ve kaptanla vedalaşıp evlerimize dağıldık. Farkında olmuyorsunuz ama herkeste tatlı bir yorgunluk belirtisi başladı. Muhteşem bir pazar günü geçirdikten sonra balıkları temizleyip dondurucuya attık. 

Eğer sizde balık tutmayı seviyorsanız ve arkadaş grubunuz var ise kesinlikle tavsiye ederim. Bütün haftanın stresini atabileceğiniz, lezzetli yemeklerle balık tutabileceğiniz harika bir aktivite. Yaşadıklarımı tam anlamıyla sizlere aktarabildiysem ne mutlu bana.

Fethiye Balık Turu Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayın...

0 Yorum

Sizde Yorum Yapın

E-Mail adresiniz burada paylaşılmayacak. Sadece bilgi amaçlı tutulacak. !