JAPONYA GEZİSİ

Bu yolculuk benim için çok farklıydı, çünkü hayallerimden birine, Japonya'ya doğru yola çıkıyordum.

japonya tatil

Babam ben daha annemin karnında bile değilken iş için gidip birkaç ay kalmış, hep anlatırdı ve o anlattıkça ben hayaller kurar, "Bir gün beni de götür noluuur!" diye yalvarırdım. Işte sonunda hayallerim gerçekleşiyordu…

İlk durağımız tabiki Japonya'nın başkenti Tokyo’ydu. Inanilmaz kibar ve düşünceli insanların ülkesi. Depremde herkese yetecek kadar yiyecek kalsın diye ihtiyacı olan kadar alan bir millet nasıl sevilmez. Bizde olsa marketi yağmalarlar.

Hasta olduklarında da hastalığı bulaştırmasınlar diye yüzlerine maske takıyorlar. Yani tamamen diğer insanları düşündüklerinden. Biz de Türk kafasıyla kendilerine bulaşmasın diye takıyorlar sanmıştık.

japonya doga

Tokyo’da bir çok tapınak gördük. Ama benim favorim Shibuya semtinde bulunan Meiji-Jingu adındaki Şinto tapınağı oldu. Yemyeşil bir ormanın ortasında çok büyülü bir atmosfere sahip. Bu tapınak İmparator Meiji ile İmparatoriçe Shōken'ın ruhlarına adanmış. 1914 yılında yapılmış olan bu tapınak 1912 yılında ölen imparatorun hala yaşadığını göstermek adına yapılmış. Enerjisi insanın ruhuna dokunuyor.

Tapınak ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri fakat esas görülmesi gereken kısmı da etrafındaki bu orman.  Dünyanın farklı yerlerinden 245 çeşit ağaç getirilmiş.

Burası sabahtan akşama kadar açık ve metro istasyonuna 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Fakat içeride kurallara mutlaka dikkat edin.

tokyo

Burası Tokyo'nun Central Park'ı Shinjuku Gyoen. Bir metro ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yer. Biz oradayken deli gibi yağmur yağmaya başladı. Harika bir görüntüydü fakat bir yerlere sığınmak gerekiyordu.

Şansımız yaver gitti ve karşımıza içinde harika tropik bitkiler, hatta bu fotoğrafta gördüğünüz küçük şelale bulunan bir sera çıktı. İçeride hayal bile edemeyeceğiniz kadar çok tropik bitki var.

Parkın her noktasını hayranlıkla gezdim. Eminim siz de giderseniz pişman olmazsınız.

kamakura

İkinci durağımız Kamakura. Japonya'nın Alaçatısı diyebiliriz sanırım. Zengin ailelerin yaşadığı, denize girip sörf yaptığı bir yer. Tek farkı muhteşem doğası ve nilüferleri. Bana kalsa burada günlerce kalırdım ama zamanım kısıtlıydı malesef. Tokyo tarafına gelirseniz mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

japonya budha

Bu da Kamakura'daki Great Buddha heykeli. 1252 yılında yapıldığı düşünülen bu bronz heykel ilk başlarda büyük bir binanın içindeymiş. Bu bina 14. ve 15. yüzyıllardaki büyük kasırga ve tsunamilerden aldığı hasarla yıkılınca, heykel 1495 yılından beri açık havada sergilenmeye başlanmış. Great Buddha’nın oturduğu zeminle beraber toplam yüksekliği 13.35 metre, ağırığı ise 121 ton imiş.

Peki Elif burada ne yapıyor derseniz oradan çıkan tütsü dumanını ağrıyan yerlerinize getirirseniz ağrı geçiyor dediler. Baş ağrısını geçirmeye çalışıyordum.

japonya

Sıradaki durağımız Japonya'nın eski başkenti Kyoto şehri. Bu resimde gördüğünüz de Inari dağının eteklerine kurulmuş bir Şinto tapınağı olan Fushimi Inari. Bir yanım yemyeşil orman bir yanım turuncu toriiler... Bu canlı renkleri fotoğrafa dönüştürmeden olmazdı. Tapınağın en dikkat çeken yanı torii isimli turuncu kapıları. Tapınağa insanlar dilekler dilemek için geliyor. Dilekleri kabul olanlar ise isimleri yazılı turuncu kapıları tapınağa bağışlıyor. Peki dilekler gerçek oluyor muymuş bari derseniz; neredeyse 1000'den fazla kapı mevcut .Tapınağa gitme fırsatınız olursa her bir turuncu direk üzerinde isimler yazılı olduğunu fark edeceksiniz. Siz de benim gibi kapıların minnacık olanlarından satın alıp dileğinizi yazabilirsiniz ;)

gion corner japan

Burası Kyoto’da bulunan Gion Corner. Turistler için yapılan, Japon gelenek ve kültürlerini anlatan bir gösteri. Fiyatına göre umduğumu tam olarak bulamadım fakat gitmeseydim de pişman olurdum diye düşündüm. Çay töreni, çiçek düzenleme sanatı, geyşa dansları, kukla oyunu ve japon tiyatrosundan mini bir oyun bölümlerinden oluşan bu şov, bir saat sürüyor. Siz de benim gibi kültürlerini öğrenmek istiyorsanız, gidebilirsiniz derim fakat oturma düzeni çok kötü, o nedenle erken gidip önlerden yer bulmanızı tavsiye ederim.

Japonya gezimle ilgili anlatmak istediğim o kadar çok şey var fakat anlatmaya sayfalar yetmez.

Diğer gezilerimle ilgili de bilgi almak ve beni takip etmek isterseniz; instagram @__travelif__

www.tatilimden.com

Bali hakkındaki detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

 

0 Yorum

Sizde Yorum Yapın

E-Mail adresiniz burada paylaşılmayacak. Sadece bilgi amaçlı tutulacak. !