Karavan Kültürü ve Amerika'da Karavan

 Amerika'da, hem seyahat hem konaklama parolası ile 1930'ların başlarında ortaya çıkmış olan Karavan Kültürü bügün neredeyse tüm dünyayı sarmış durumda. Amerika'nın herkese otomobil ve herkese özgürlük söylemlerinin meyvesi olarak da kabul edilebilecek olan MotoCaravan, MotoKaravan tipi araçlar, artık bir simge olmaktan çok bir kültür haline gelmiştir.

 Bugün, sadece Amerika'da 9 milyondan fazla Karavan olduğu biliniyor. Karavan sahipleri, ev maliyetleri sebebi ile karavan hayatını tercih ettiklerini belirtiyor. Bunlardan biri olan Mary DeGuire Romagnoli'de Karavan Hayatı'nı tercih edenlerden biri. MotoKaravan'ı ile dileği gibi seyahat edebildiğini belirten Romagnoli, hayatından çok memnun. Şarkılarına ve müziğe Karavanının önünde devam ettiğini belirten Romagnoli, karavanını gezdirirken büyük keyif aldığı gözlerden kaçmadı. 

 Karavan Kiralama, Karavan Tatili yada Karavan Sahibi seçenekleri, 4 kişilik bir ailenin geleneksel bir tatil harcamasına göre % 60 daha ekonomik bir maliyete sahiptir. Aynı zamanda seyahat maliyetlerini de ucuzlatan Karavan Tatili ( Caravan Holiday ) dilediğiniz bir manzarada konaklama imkanı sağlıyor. Gelişen teknoloji ile tüm ihtiyaçları karşılayabilen Kiralık Karavanlar, ısıtma, soğutma, duş, wc, mutfak, yatak, TV, kablosuz internet gibi ihtiyaçlara cevap verebiliyor.

 Karavan Çeşitlerine de değinmek gerekirse, dünya üzerinde farklı fiyatlarda ve ölçülerde binlerce Karavan Çeşidi bulunmaktadır. Karavanları sınıflandırmak gerekirse karavanlar Çekme Karavan ve Moto Karavan olarak 2 ana başlık altında toplanmaktadır. 

 Çekme Karavanlar Mary DeGuire Romagnoli'nin de sahibi olduğu tipte karavanlardır. Çekme Karavanlar 750 ila 1.250 kg ağırlığında olabilen ve standart bir otomobil ile bile rahatlıkla çekilerek hareket ettirilebilen karavanlardır. Çekme Karavan Kiralamak yada Çekme Karavan Satın Almak isteyenler için şöyle de bir bilgi verelim. Çekme Karavanınız için Çeki Kancası olan bir araç sizin için yeterli olacaktır. B sınıfı ehliyet ( Otomobil Ehliyeti ) Çekme Karavan sürmek için yeterli olacaktır. Yalnızca aracınızın ardında takılı olan Çekme Karavanın manevra ve hareket özelliklerini anlamanız açısından bir miktar sürüş - dönüş denemesi yapmanızı öneririz.

 Bir diğer karavan çeşidi ise Moto-Karavanlardır. Moto Karavanlar kendinden motorlu ve tek parça olan araçlardır. Genellikle bir minibüs veya bir otobüsün karavan olarak yeniden dizayn edilmiş halleridir.

 Ülkemiz Türkiye'de B sınıfı ehliyet ( Otomobil Ehliyeti ) ile kullanılabilen MotoKaravanlar en çok tercih edilen modeller olarak da öne çıkıyor. Pickup modellerinin kasa bölümüne yerleştirilmek sureti ile Alkovenli Karavan olarakda adlandırılan Karavan Çeşitleri de mevcuttur. Moto Caravan ile tatil yapmak yada seyahat etmek isteyenlere tavsiyemiz, uzun yolculuklara çıkmadan önce, bu büyük araçların boy, en, manevra ve hareket imkanlarına alışmak için bir miktar test sürüşü yapmanız. Günümüzde markaların bu araçları çok pratik bir hale getirmesi ile artık işiniz daha kolay olacaktır. Muhtemelen bir günlük kullanımın ardından Moto Karavanınıza alışacaksınızdır. Kişisel bir tavsiye de uzun ve geniş olan bu araçların aynalarını iyi kullanmanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 Sizde geleneksel tatil anlayışından sıkılmışsanız Karavan Tatili Yapmak, Karavan Seyahati Yapmak size iyi gelecektir.

 İyi Tatiller.

www.tatilimden.com 

0 Yorum

Sizde Yorum Yapın

E-Mail adresiniz burada paylaşılmayacak. Sadece bilgi amaçlı tutulacak. !