PASPATUR FETHİYE

Fethiye’nin en eski ve ilk yerleşim yeri olarak bilinen Paspatur çarşısını görmeden gitmeyin. Paspatur’un suyunu içen buradan gidemez, aklı burada kalır hatta giden mutlaka en az bir kerede olsa tekrar gelir diyor konuştuğumuz birçok esnaf. Her yıl binlerce turistin geldiği Paspatur "eski kent" anlamına geliyormuş.

Paspatur denilen yer 5 sokaktan oluşuyor. Daha çok halı, kilim, deri, kuyumcu mağazaları bulunmaktadır. Yine benzer sayıda barlar ve hediyelik eşya satan dükkanlar da var. Birbirine yakın barlardan oluşan küçük ve şirin bir barlar sokağı var.  Paspatur çarşısına girildiğinde ilk göze batan ayrıntı tabii ki ahşap cumbalı ve taştan yapılmış otantik evler oluyor. Fethiye civarına gidiyorsanız mutlaka paspatura uğrayın.

Sabah saatlerinde gitmeniz çok bir anlam fark etmiyor. İşletmelerin bir çoğu zaten öğleden sonra açılıyor. Benden size tavsiye olarak şunu söyleyebilirim; öğlen 1-2 gibi paspatur gezip görülebilecek muhteşem bir yer iken, gece 10’dan sonra bambaşka bir yer haline dönüyor. Eğlenmek istiyorsanız geceyi mutlaka bekleyin. Paspatur’un içinde bir de tarihi hamam var, biz gitmedik ancak meşhur olduğunu söylediler. Hamam merakınız var ise, anlatılanlara göre kaçırmayın derim. Mekanlara gelecek olursak, bir kısmı tarihi yapısı bozulmadan halen işletilmekte bir kısmı ise yenilenmiş durumdalar. Eğer canlı müzik dinlemek istiyorsanız, Mango Bar’ı öneririm, kafa dinleyip rock müzik eşliğinde arkadaşlarımla muhabbet edeyim diyorsanız Deep Blue Bar veya Car Cemetery Bar, nargile keyfi yapmak için Kum Saati Bar, gece klubünde eğlenmek istiyorum diyorsanız da MEJNUN CLUB & COCKTAILHOUSE'u tavsiye ederim.

mejnun club fethiye

Bu arada eklemeden geçemeyeceğim Mejnun'da kokteyl içmeden geri dönmeyin...

mejnun night club

Yemek yemek isterseniz çarşı içindeki Nefis Pide’de mutlaka iskender yemeyi unutmayın. İskender deyince aklımıza tabii ki Bursa geliyor ancak burası da hatırı kalır lezzette… Eğer meyhane keyfi yapacaksanız Agora Meyhane’yi denemelisiniz. Geceleri güvenle gezebileceğiniz Paspatur Çarşısının hemen karşısında bir taksi durağı var, gece saat kaç olursa olsun sizi güvenli bir şekilde konakladığınız yere götürebilecek bir taksiye çok yakınsınız.

Eğer tatil rotanızda Fethiye var ise mutlaka Paspatur Çarşısı için zaman ayırın.

Fethiye sadece Paspatur Çarşısı ile sınırlı değil tabiki, Fethiye'de Neler Yapılır sorusuna cevap arıyorsanız tıklayınız.

Gecesi de Gündüzü de Bir Başka Güzel...

 

Bir sonraki blog yazımızı okumak için tıklayınız.

Bu yazıyı arkadaşlarınız ile paylaşmak için aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Herkese İyi Tatilller...

0 Yorum

Sizde Yorum Yapın

E-Mail adresiniz burada paylaşılmayacak. Sadece bilgi amaçlı tutulacak. !