SANTORİNİ TATİLİMDEN

Santorini Adası Yunanistan

Bu gezi benim için çok keyifli bir tatile dönüştü.

İlk ve en çok hoşuma giden konu, Santorini Adasının bir ucundan diğer ucunun sadece 145 km olması. Bu durumun en keyifli tarafı 7 günlük tatilimizde her yeri gezmemize olanak sağladı. Santorini bilindiği üzere Yunan Adaları arasında en güzellerinden biridir. Ayrıca son zamanlarda sosyal medyada en çok fotoğraf paylaşılan adalardan birisi. Adadaki beyaz binalar ile masmavi denizin buluşması çok etkileyici bir manzara oluşturuyor.

santorini

Eşim ve ben ilk defa gidiyorduk bu adaya ve yolculuğumaza Almanya'dan başladık. Almanya'dan Mykonos havalimanına, oradan da Santorini havaalanına vardık. Burası küçücük bir ada olduğu için havalimanı da çok küçük hatta ömründe bu kadar küçük bir havaalanı daha önce görmemiştim. Bunu dikkate alıp işlemlerin böyle küçük bir yerde aksayacağını hesap etmeliyiz. Gelen giden tatilci çok sayıda ama havalimanı küçük çalışanları az, doğal olarak işlemler uzuyor.

Santorini tatilinde 2 alternatif var otelinizi ya tepedeki butik otellerden tutarsınız ya da adanın diğer tarafından denize sıfır tesislerden birini seçersiniz. Bizim tercihimiz Deniz kenarından oldu. Ama şunu yazmadan geçemeyeceğim eğer balayına gidiyorsanız kesinlikle ön taraftan yani Oia bölgesinden öneririm.

santorini adası

Mayıs ayının ortasında gittiğimiz tatilimizde hava derecesi ortalama 23-27 arasıydı. Sezon bu haftalarda açılıyor zaten. Sakın havalar iyi olmaz demeyin aşırı sıcakları sevmeyenler için yeterli. Denizi gayet temiz ama taşlı olduğu için dikkat etmek gerek. Otelimiz Kamari beldesinde idi. Çok temiz çok görselliğe özen gösterilmiş şahane bir yerdeydi. Her gün deniz kenarında açık havada kahvaltımızı yapıyorduk. Servisleri çok iyi ve müşterilere gayet güler yüzlü davranıyorlar. Kahvaltıdan sonra deniz kenarında güneşlenmek o kadar keyfliydi anlatamam...

Bir çalışan bizi gündüz güneşin çöl etkisinde olduğu şeklinde uyarmıştı. Eğer dikkatli olmazsanız rüzgarla birlikte fena yanabilirsiniz, güneş kremlerinizi yanınıza almayı unutmayın.

santorini

Oia tepesinde gün batımını izlemeden bu adadan ayrılmayın, en güzel sosyal medya pozları burda oluşuyor. Adanın en çok fotoğraf çekilen yerlerinden birisidir. Bir diğer günbatımı keyfi için adres Akrotiri tepesi. Böyle bir güzellik, böyle bir manzara her zaman karşınıza çıkmaz. Mutlaka gitmelisiniz. Sanki gökyüzünde uçan kuşları elinizle tutup ya da onlarla beraber uçuyorsunuz gibi. Adanın en son ucu, güneş size o kadar yakın ki muhteşem yani. Güneşin batışı yaklaştığında birden etrafınızda sizin gibi bir çok tatilciyi farkedeceksiniz. Buraya nasıl mı geldik? Biz araç kiraladık, fiyatlar gayet uygun ve güvenilir. Yollar zor değil ve çok fazla virajlı değiller. Rahat bir şekilde heryeri gezmek istiyorsanız size araç kiralamanızı önerebilir.

Yunan adasında tatil yapıp da tavernaya gitmemek olmaz. Herkesin en az bir defa yaşaması gereken bir ortam. Eğer ben taverna sevmem diyorsanız ara sokaklarda bulunan barları değerlendirebillirsiniz.

santorini

Akşam yemeğini Oia tepesinde herhangi bir balık restaurantında yiyebillirsiniz. Yemekten sonra çarşıdaki dükkanları gezip, alışveriş yapabilirsiniz. Cıvıl cıvıl sokaklarda gezmenin verdiği keyif bile bir başka. Fiyatlar nasıl diye sorarsanız ne aldığınıza bağlı. Gecenin manzarası gündüze benzemiyor, adanın ışıkları insanları büyülüyor.

Eğer bir taşla iki kuş vurmak istiyorum diyorsanız Santorini Adasından sonra diğer Adalara geçmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Yunan adalarının herbiri başka güzel, başka keyfli...

Benim ve eşim için çok güzel bir tatil oldu. Farklı ülkeleri ve farklı şehirleri görmek bizim için bir zevk ve hayat felsefesi haline geldi. Eğer birgün spontane ya da çok etkileyici bir tatil yapmak istiyorum diyorsanız kesinlikle Santorini Adası'nı listenize almalısınız. Herkesin ömründe bir defa burayı görmesini temenni ediyorum.

Bu yazıyı hazırlayan takipçimize ( @zy_no_ ) çok teşekkür ederiz. Onu instagram takip etmek için buraya tıklayınız.

FOTOĞRAFLAR EN KISA ZAMANDA EKLENECEKTİR.

2 Yorum

  • Emel İpbüken 9 Ocak 2018 Salı

    Harika bi ada, harika resimler ve çok iyi bi anlatım. Teşekkürler

  • Jülide Aktas 9 Ocak 2018 Salı

    Sayin Zeynep hanim , Cok güzel ve Detayli anlatmissiniz. Uzun zamandir görmek istedigim bir yer aslinda. Sayenizde dikkat etmem gerekenleri ve nereleri görmem gerektigini ögrendim . Tesekkür ederim Santorini sana geliyorum Saygilar jülide

Sizde Yorum Yapın

E-Mail adresiniz burada paylaşılmayacak. Sadece bilgi amaçlı tutulacak. !