REZERVASYON, ÖDEME, İPTAL VE İADE KOŞULLARI 

Müşteri, seyahat başlamadan önce seyahatlerini iptal edebilir. Müşterinin iptal bildirisini TATİLİMDEN’e yazılı olarak yapılması zorunlu olup yazılı yapılmayan bildirimler kabul edilemez. Telefon yolu ile konuşarak yapılan rezervasyon iptallerinin geçerliliği kesinlikle yoktur. Rezervasyon iptalleri, TATİLİMDEN’in eline, yazı ulaştığı andan itibaren geçerlidir.
İptal durumlarında TATİLİMDEN, seyahatle ilgili olarak aldığı önlemlerin ve masrafların karşılanması için seyahat anlaşmasında belirtilen hizmetlerin toplam bedelleri üzerinden müşteriden belirli oranda yüzdelerini alacaktır. Bu miktarlar aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir.


İPTAL KOŞULLARI

Eğer Sadece Ön Ödeme Alınmışsa;
a) Villaya/Aparta giriş tarihinize 61 gün ve daha fazla kalana kadar yapılan iptallerde kaporanın %60’ı iade edilecektir.
b) Villaya/Aparta giriş tarihinize 60-41 gün arası kalana kadar yapılan iptallerde kaporanın %40’ı iade edilecektir.

c) Villaya/Aparta giriş tarihinize 40 gün ve daha az kalana kadar yapılan iptallerde iade yapılmayacaktır.

 

Eğer Toplam Ödemenin Tamamı Alınmışsa;

a) Villaya/Aparta giriş tarihinize 61 gün ve daha fazla kalana kadar yapılan iptallerde alınan bedelin %85’i iade edilecektir.
b) Villaya/Aparta giriş tarihinize 60-41 gün arası kalana kadar yapılan iptallerde alınan bedelin %75’i iade edilecektir.

c) Villaya/Aparta giriş tarihinize 40-30 gün arası kalana kadar yapılan iptallerde alınan bedelin %50’si iade edilecektir.

d) Villaya/Aparta giriş tarihinize 29 gün ve daha az kalana kadar yapılan iptallerde iade yapılmayacaktır.

Herhangi bir nedenle, villa/apart/daire rezervasyonunun TATİLİMDEN tarafından iptal edilmesi durumunda, bu durum en kısa zamanda müşteriye bildirilecektir. Eğer portföyümüzde aynı tarihlerde müsait, eşdeğer bir villa/apart varsa müşteriye önerilecektir. Müşterinin onaylamaması ve "mücbir sebepler" maddesine girmeyen durumlarda, alınan para müşteriye iade edilecektir.