Tarihi ve Doğası Bitmeyen Turistik Bir Yerdir KALKAN...

Kalkan’ın bundan 150-200 yıl önce, yakındaki Meis isimli Yunan adasından buraya gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır. 1920 li yıllarda, Kalamaki adıyla anılan eski bir Rum balıkçı köyü olarak göze çarpmaktadır. O günlerden geriye ise, yalnızca: bugün cami olarak kullanılan, köyün kilisesi kalmıştır. Eski Rum evleri ve küçük yat limanıyla son yılların en ilgi çeken tatil merkezlerinden biri. Geleneksel beyaz renkli evleri, kepenkleri, çiçek fışkıran balkonları ile, huzurlu bir belde. Hediyelik eşya dükkanlarının sıralandığı dar sokaklar, marina da bitiyor. Günbatımında, çatı teraslarında yemek yemek, yatların geliş gidişini, marinadaki telaşlı faaliyetleri izlemek ayrı bir güzellik. 1922 yılında, mübadelede, Kalkan’da yaşamakta olan halkın bir kısmı Yunanistan’a ve bir kısmı da Avustralya’ya gitmiş.

Uzun yıllar ulaşım zorluğunun da etkisiyle, çevre bölgeler gibi canlılık kazanamamıştır. Ama son yıllarda, özellikle İngilizler’in başı çektiği, yoğun bir yabancı nüfusu bu bölgeye yerleşmiş durumdadır.

Kalkan içindeki deniz taşlıktır. Ama: temizlik ve güzelliği nedeniyle, mavi bayrak almıştır. Kalkan koyunun açıklarında, üzerinde yerleşim olmayan Çata adası bulunmaktadır.

Zaman içinde geçirdiği değişime rağmen, Kalkan’ın hala hoş ve dar sokakları ve tipik bir çarşısı var. Çarşıda: takı, cam, seramik ve kumaş üzerine özgün tasarımlar, özel gümüşler, deri takılar, doğal kurutulmuş çiçek ve bitkilerle süslenmiş el aynaları, özgün boncuk takıları ve Kalkan resimleri bulmak mümkün. 

Eski Rum evleri ve küçük yat limanı ile Kalkan yerel özelliklerini korumayı başaran nadir yerlerden. Kalkan Körfezi ve çevresindeki koylar muhteşem renkleriyle doğaseverleri bekliyor. Küçük balık lokantaları, pansiyonları ve otelleriyle stresten uzak bir tatil düşleyenler Kalkan’ı tercih ediyor. Dünyanın tanıdığı Patara Plajı’nda deniz keyfini yaşadıktan sonra Kalkan’a yarım saat uzaklıktaki Eşen Çayı’nda Rafting ve Kano sporları yapılabilir. Saklıkent Kanyonu ulaşım açısından yakında yer aldığından Kalkan’da konaklayanlar için iyi bir alternatif olabilir.

 

Bir sonraki blog yazımızı okumak için tıklayınız.

Bu yazıyı arkadaşlarınız ile paylaşmak için aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Herkese İyi Tatilller...