Çalışma Saatleri: 08:00 - 23:59
+90 538 417 40 48 Çalışma Saatleri : 08:00 - 23:00
Kayaköy
KAYAKÖY

Fethiye Kayaköy, mimarisi ve iklim yapısı bakımından tipik bir Akdeniz köyüdür. Günümüzde mahalle statüsüne sahiptir. Fethiye ilçe merkezinin 7 kilometre güneyinde bulunan Kayaköy, Muğla il merkezinin 147 kilometre güneyindedir. Bölgede aktif yerleşim olmamakla beraber, Kayaköy turistler tarafından ilgiyle karşılanır. Ege ve Akdeniz civarındaki deniz turizmi ile kültür turizmi açısından Fethiye Kayaköy önemli bir seçenektir. Bölgenin sıcaklığı yıl boyunca ılımandır ve yaz mevsimlerinde nem oranı yüksektir.

Deniz kıyısında bulunan tarihi köy, cezbedici bir manzaraya sahiptir. Ege sularıyla Akdeniz sularının kesiştiği kıyılara sahip olması, fotoğrafçılık konusunda da Kayaköy’ü avantajlı kılar. Karaçam, kızılçam, sedir, sığla ve ardıç ağaçlarının yoğun bulunduğu bölge, fundalıklarıyla da bilinir. Kayaköy’ün en yakınında bulunan yerleşim alanı Karakeçililer Mahallesidir. Kayaköy’ün kuzeyinde yer alan mahallenin nüfusu 200 – 250 kişiden oluşur. Kayaköy civarı, sakin ve huzurlu bir tatil fırsatı arayanlara hitap eder.

Fethiye Kayaköy Hikayesi ile Dikkat Çekiyor 

Fethiye Kayaköy tarihi ve sosyo-kültürel yapısıyla öne çıkar. Bölgenin ilk olarak milattan önce binli yıllarda Yunan şehir devletleri tarafından yaşanabilir hale getirildiği düşünülür. Osmanlı Devleti'nin Anadolu'da hakimiyet kurmaya başladığı dönemlerde, Kayaköy’ün yerleşikleri Bizans Rumlarıydı. Anadolu içlerindeki Oğuz boyları iskan edilerek Fethiye Kayaköy civarı Türk – İslam kültürüyle tanıştırılmış oldu. Yerli Rumlara karşı olumsuz tedbirler alınmadığı için, Hristiyan ve Müslüman tebaa yüzlerce yıl birlikte yaşamayı başardı.

Kayaköy ahalisinin ayrılığa düştüğü temel konu, ticari faaliyetler olmuştur. Türkmenler, ovaları ve yayları ile meşhur bölgelerden geldikleri için, başlangıçta bölgeye alışmamışlardır. Geleneksel meslekleri olan koyun yetiştiriciliğini sürdürmek için düzlüklere ihtiyaç duyarak zaman içinde bölgeyi terk etmişlerdir. Dik yamaçların ve kayalıkların bol olduğu Kayaköy, hayvancılıktan çok tarıma elverişlidir. Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar, geçim kaynağı meyve sebze yetiştiriciliği olan Rumlar Kayaköy'de çoğunluk göstermiştir.

Fethiye Kayaköy Neden Terk Edildi? 

Kayaköy neden terk edildi, sorusunun çeşitli cevapları olabilir. Bunlardan ilki, bölge mimarisinin özgünlüğüdür. Trakya Türkleriyle Anadolu Rumlarının karşılıklı olarak yer değiştirdiği mübadeleler sonrasında, Bizans döneminden beri bölgede yaşayan Rumlar Yunanistan'a gitmiştir. Yurda gelen Trakyalılar onların terk ettiği evlere yerleştirilmiştir. Osmanlı’nın ilk dönemlerinde Oğuzları bölgeden uzaklaştıran coğrafi sebepler, Trakya göçmeni Türklerin de uyumunu zorlaştırmıştır. Yunanistan’da kerpiç evler içinde yaşamış olan muhacirler, taş evlerde rahat edememiştir. 1957 tarihli Fethiye depremi sonrasında göç hızı artmış, terk edilen bölgeye halk arasında hayalet köy benzetmesi yapılmıştır. Günümüzde Fethiye Kayaköy kahvaltı, canlı müzik ve tur rehberliği hizmetlerine ulaşımın kolay olduğu bir turizm merkezidir.

Fethiye Kayaköy Gezilecek Yerler 

Fethiye Kayaköy kamp alanları ile tanınır. Modern binalara sık rastlanmayan eski köy, yeşil bir çevreye sahiptir. Yaz aylarında havayı bir miktar serinletebilen köklü ağaçlar, hayvan habitatı açısından güvenli alanlar ve sessizlik, Kayaköy’e fark katar. Özel kamping firmalarının sunduğu imkanları değerlendirmek veya halka açık alanlarda kişisel olarak kamp yapabilmek mümkündür. Fethiye Kayaköy gezilecek yerler sıralaması, bölge yakınındaki Ölüdeniz Mahallesi'nin sunduğu seçeneklerden oluşur. Harabe Rum evlerini görüp kamp yaptıktan sonra hemen ulaşılabilecek başlıca yerler şunlardır:

  • Kelebekler Vadisi
  • Gemile Koyu
  • Soğuksu Koyu
  • Likya Yolu
  • Amintas Kaya Mezarları

Yakınlardaki birçok turistik yere Fethiye Kayaköy plajları da eklenebilir. Esasen mahalle merkezinin kıyısı bulunmaz, sahil şeridine yakın olduğu için buradan birçok plaja ulaşmak mümkündür. Gemile Plajı, Kumburnu Plajı ve Ölüdeniz plajları Kayaköy civarındadır. Fethiye'nin en konforlu ve güvenilir villalarında konaklayıp Fethiye Kayaköy tatiline keyif katmak, TATİLİMDEN ile çok kolaydır. Ziyaret edeceğiniz bölgeye en yakın mesafedeki villalar arasından seçim yapabilirsiniz.

WhatsApp Destek! Whatsapp
Müşteri Temsilcileri
REZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati : Çıkış Saati :
Konaklama Tutarı :
Elektirik Ücreti :
Temizlik Ücreti :
Toplam Tutar :
Ön Ödeme :
Girişte Kalan :
UYGUNLUK TAKVİMİ
MüsaitMüsait
DoluDolu
Ödeme BekliyorÖdeme Bekliyor
Giriş-ÇıkışGiriş-Çıkış
Özellik Özellik
Genel Özellikler
Mutfak Bilgileri
Salon Bilgileri
Havuz Bahçe Bilgileri
Şömine
Özel Bahçeli
Full Eşyalı ve Mobilyalı
Isıtmalı Havuz
İnternet Bağlantısı
Jakuzi
Balkon/Deck/Teras
İç Mekan Havuz
Otopark / Park Yeri
Yatak Sayıları
Manzara
Deniz
Dağ
Şehir
Doğa
Bluetooth Ses Sistemi
Engelli Dostu
Sıradışı Mimari
Sauna
Buhar Banyosu
Bebek Yatağı
Özel Havuz